Czym są soki cold press?

Soki cold press to nic innego jak soki wyciskane na zimno. Uzyskujemy je bez wysokiej temperatury i pasteryzacji.

Tradycyjnie były do tego wykorzystywane prasy hydrauliczne. Składniki najpierw mielono a potem umieszczano w worku, który był zgniatany pod ogromną siłą. Ten sposób przywodzi na myśl czasy zgniatania owoców na sok lub wino.

Dzisiaj na szczęście nie musisz już używać dużych, topornych maszyn ani własnej siły. Dzięki nowoczesnym urządzeniom wolnoobrotowym możesz w kilka minut wycisnąć szklankę pysznego, świeżego soku cold press.

6 powodów dla których warto pić świeże soki:

1) Moc antyoksydantów
- dzięki nim soki mają wysoką aktywność przeciwrodnikową, działają antystarzeniowo oraz pełnią znaczącą rolę w profilaktyce antynowotworowej.

2) Bogactwo błonnika pokarmowego
- wspomaga perystaltykę jelit, wzrost flory bakteryjnej, detoksykację i wydalanie z ustroju związków rakotwórczych.

3) Ochrona serca
- soki bogate w potas wpływają na prawidłowe ciśnienie krwi, funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni.

4) Prawidłowy rozwój i wzrost dziecka
- duża zawartość folianów wspomaga rozwój układu nerwowego.

5) Bogactwo minerałów
- soki to jedna z najefektywniejszych metod dostarczenia wapnia, sodu, magnezu, żelaza czy manganu, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

6) Ochrona przed chorobami cywilizacyjnymi

- spożywanie warzyw i owoców w płynnej formie skutecznie zapobiega cukrzycy, nadciśnieniu, miażdżycy, hipercholesterolemii i wielu innym schorzeniom.

Wyciskarka VS Sokowirówka

Przez wiele lat główną metodą uzyskania domowego soku były sokowirówki. Napój uzyskiwano dzięki ostrym nożom, pracującym z prędkością 12000 obrotów na minutę. Ten szybki, lecz hałaśliwy sposób pociągał za sobą poważne konsekwencje. Sok uzyskany z takiej maszyny tracił dużą część swojej wartości odżywczych... nie wspominając o nieprzyjemnej konsystencji pełnej fusów i uciążliwym myciu wielu zakamarków. Szybkie obroty i rozrywanie składników nożami prowadziło też do napowietrzania napoju i szybkiego rozwarstwiania. Tak uzyskany sok nie nadawał się do przechowywania i musiał być wypity praktycznie od razu.

Na szczęście na pomoc przybyły wolnoobrotowe wyciskarki. Pracujące z prędkością ok. 50 obrotów na minutę, nie tną, a powoli zgniatają warzywa i owoce. Ta rewolucyjna zmiana znacznie zwiększyła wydajność oraz pozwoliła na zachowanie tego co najlepsze z każdego składnika. Wyciskarki skuteczniej też oddzielają sok od pulpy. Dzięki temu napój jest bardziej gładki i aksamitny a suche odpadki możemy wykorzystać np. do domowych wypieków.

Zobacz różnicę między sokami uzyskanymi z szybkoobrotowej sokowirówki i nowoczesnej wyciskarki marki Kuvings:

WYNIK:

Sokowirówki tną i mielą składniki z prędkością ok. 12000 obrotów na minutę. W efekcie sok jest napowietrzony, szybko się rozwarstwia i jest pełen fusów.

Wyciskarki miażdżą i gniotą warzywa i owoce z prędkością ok. 50 obrotów na minutę. Dzięki temu sok zachowuje więcej składników odżywczych, jest bardziej jednolity i aksamitny.